Ak hľadáte domáceho maznáčika, do ktorého nebude treba investovať veľa peňazí a nepohltí všetok Váš voľný čas, africký slimák je pre Vás tá správna voľba!
Achatiny, v preklade Oblovky, sú skupina slimákov pochádzajúcich z Afriky. Tieto krásavce žijúce v tropických lesoch Afriky sa môžu pýšiť nielen svojou krásnou kresbou ulity, ktorá Vás upúta už na prvý pohľad, ale aj tým, že patria medzi najväčšie suchozemské slimáky sveta. Medzi najznámejšie druhy patrí Achatina achatina, Achatina reticulata, Achatina immaculata a Achatina fulica. Ulita v závislosti od druhu môže dorastať až do 20-25 centimetrov. Dožívajú sa priemerne až 7 rokov.
Pre koho je vhodný tento neobyčajný tvor?
Úplne pre všetkých. Achatina je vhodná ku deťom, alergikom, zaneprázdneným ľuďom, alebo jednoducho ku každému, kto si tohto slimáka obľúbil. Vďaka nenáročnosti ju môže chovať naozaj každý a jej nároky na spokojný život sú jednoducho splniteľné a dostupné.
Achatinu zakúpite v chovateľských potrebách alebo u súkromníkov. Jeden jedinec stojí pár eur.
Prostredie a starostlivosť o Achatinu
Achatiny sa väčšinou chovajú v plastových boxoch, alebo teráriách. Pri výbere myslite na to, aby mala dostatočný priestor na plazenie a mohla sa otočiť, aby jednoducho mala možnosť žiť kvalitný život a nebola stále len na jednom mieste.
Keďže Achatiny žijú v pralesoch je potrebné zabezpečiť im dostatočnú vlhkosť. Ako podstielka sa používa kokosový substrát, zoženiete ho v chovateľských potrebách, hrubý alebo jemný. Tento substrát treba pravidelne rosiť aby sa dosiahla požadovaná vlhkosť, nároky môžu byť rôzne v závislosti od druhu, ale priemerne by ste mali udržiavať aspoň 80% vlhkosť v teráriu. Na meranie Vám pomôže vlhkomer, ktorý zoženiete v chovateľských potrebách. Zo substrátu treba pravidelne odstraňovať výkaly a nedojedenú potravu.
Substrát by nemal byť úplne mokrý, v tomto prípade ho treba vymeniť. Väčšinou stačí celý substrát vymeniť tak raz za dva mesiace.
Achatiny sú nenáročné na potravu. Ich hlavnou potravou je zelená zelenina. Milujú uhorky, cuketu a šalát. Avšak keďže zelenina býva chemicky ošetrovaná nezabudnite ju dôkladne umyť, aby sa náhodou Vaša Achatina neotrávila! Takže nabudúce nemusíte zbytky šúp vyhadzovať do koša, ale môžete ich dať Vašemu domácemu zvieratku. Taktiež obľubujú púpavu. Určite by ste ich však nemali kŕmiť citrusovými plodmi a paradajkami, mohlo by im to ublížiť.
Nezabudnite dať do terária misku s vodou, ktorú budete pravidelne vymieňať. Jednak sa z misky vyparuje voda, ktorá prispieva k udržiavaniu vlhkosti a Achatiny taktiež milujú kúpať sa vo vode.
Je tiež odporúčané pravidelné kúpanie Vašej Achatiny. Stačí ak ju vezmete na ruku a pod jemným prúdom letnej vody necháte tiecť vodu na ulitu.
Keďže Achatiny majú vápenatú ulitu, potrebujú dostatok vápnika, aby ju mohli budovať a tak rásť, alebo opravovať poškodenia. Toho dosiahnete tým, že zakúpite sépiovú kosť a prevarenú dáte do terária, alebo pravidelne podávate Achatinám škrupiny z vajec.