Drevené domy či chatky patria jednoznačne k populárnym stavbám. Niekto ich využíva len na rekreačné účely, iný zas na celoročné bývanie. Drevo je cenovo dostupný materiál, mnohí ho považujú za ekologické riešenie, no a v neposlednom rade, drevené stavby majú naozaj neopakovateľnú atmosféru. Pôsobia útulne a doslova vytvárajú teplo domova. S teplom, v nich však môže byť problém. Nehovoríme o ústrednom kúrení alebo piecke, či krbe, ale o jednej z najväčších hrozieb pre drevené stavby, a to o požiari.
Prečo je požiar nebezpečný?
Nie, táto otázka naozaj nie je scestná. V prípade drevených budov totiž nejde len o to, že požiar zničí interiér. Takéto stavby, vo väčšine prípadov, zhoria doslova a do písmena, na prach. Ďalším problémom sú elektrické rozvody. V drevených stavbách sa k nim oheň totiž dostane omnoho rýchlejšie, takže hrozí ešte väčšie nebezpečenstvo. V neposlednom rade existuje vysoké riziko vzniku požiaru. Starému a presušenému drevu netreba veľa na to, aby sa takpovediac „chytilo“.
Prvky, ktoré vedia pomôcť
Protipožiarne dvere, okná a špeciálny náter na drevo, to sú tri veci, ktoré by v drevených stavbách nemali jednoznačne chýbať. Možno si hovoríte, že protipožiarne dvere budú v drevenej stavbe, v podstate, na nič. Z časti máte pravdu, z časti však nie. Aj pri drevenom objekte dokážu požiar poriadne spomaliť. To isté platí o protipožiarnych oknách.
Špeciálny náter sa nanáša priamo na drevo. Dokáže oheň spomaliť, nie však úplne zastaviť.
Na čo dávať pozor
Pri drevených stavbách by ste nemali zabúdať na pravidelnú kontrolu elektrických rozvodov. Stačí malý skrat a nešťastie je na svete. Ak kúrite drevom, okolo krbu vždy inštalujte ochranné prvky ako keramickú dlažbu a zábrany, ktoré zabránia prehrievaniu stien. Pokiaľ používate elektrické ohrievače, nikdy ich neumiestňujte do bezprostrednej blízkosti stien.