Atletika patrí medzi obľúbené športy a široká verejnosť citlivo vníma každú zmenu alebo vzniknutý problém hlavne kvôli tomu, že ide vlastne o masový šport, ktorému sa na laickej úrovni venuje veľké percento obyvateľov, a tak má k nemu dosť blízky vzťah.
Liečiť či neliečiť?
V poslednom období sa v médiách rozvírila hladina okolo aféry s hormonálnou liečbou. Prebiehajú búrlivé debaty na tému, či môžu ženy s prirodzene vysokou hladinou mužských hormónov pretekať spolu so ženami aj napriek tomu, že nepodstúpia hormonálnu liečbu. Pravidlo malo vojsť do platnosti v marci, no zdvihla sa hladina odporu a problémom sa začal zaoberať už aj medzinárodný športový súd.
Žena so znakmi muža
Táto dilema sa týka atlétok, ktoré sú zvýhodnené oproti ostatným ženským pretekárkam iba preto, že ich telo pracuje inak. Podstatou problému je však otázka, ktorú teraz musí vyriešiť súd v Lausanne, či a kedy je to už nepovolená výhoda voči ostatným športovkyniam. Máme na mysli pretekárky so zvýšenou hladinou mužských hormónov, čo je dosť viditeľná črta napríklad oproti tomu, ak má niekto zvýšenú hladinu hemoglobínu alebo nejaký iný parameter, čo nie sú navonok viditeľné znaky. Ale súťažiace s hormonálnou poruchou sa na mužov naozaj podobajú.
Rozhodnúť nebude jednoduché
Pred zasadnutím medzinárodného súdu sa vyjadril aj šéf atletickej asociácie IAAF, ktorý zvolil dosť tvrdé slová. Povedal, že ak sa pravidlo neprijme, tak má vážne obavy o ďalšiu existenciu niektorých atletických disciplín. Základom nového pravidla je totiž podmienka, že tieto ženy musia podstúpiť hormonálnu liečbu, inak nebudú môcť súťažiť spolu so ostatnými ženami v behu na 400 metrov až po jednu míľu. V reakcii Danky Bartekovej sa hovorí, že v deklarácii všetci športovci uznávajú, že budú a majú právo súťažiť takí, ako sa narodili, no treba prihliadať aj na pragmatickú stránku problému súperov, ktorí sa proti pravidlu búria. Rozhodnutie výboru preto nebude jednoduché a je otázne, či sa podarí nájsť aj správne aj racionálne riešenie.