Jeseň je v našich klimatických podmienkach nádherné obdobie a bola by preto škoda nevyužiť ponúkaný jedinečný pohľad na farbami hýriace okolie zo sedadla bicykla. Cestičky, ktoré dobre poznáte, však na jeseň môžu vyzerať trocha inak, a tak je na mieste opatrnosť.
Po tme to radšej ani neskúšajte
Letné počasie dovoľuje cyklistom vysadnúť na svojho tátoša aj večer o 18,oo hodine, ale na jeseň je to už riskantné, keďže vonku je už v tomto čase tma.
Pri každom nasadaní na bicykel majte na pamäti tieto rady:
- Aj vy ste účastníkmi cestnej dopravy a pre vás takisto platia dopravné predpisy, tak ich dodržiavajte. Na ceste nie ste sami a každý váš prehrešok je ohrozením všetkých ostatných.
- Kvôli bezpečnosti je potrebné, aby ste mali na hlave prilbu, hlavu vám ochráni pri náraze alebo páde.
- Nastavte si brzdy pred každou sezónou, aby vás v nevhodný čas nezradili. V upršanom a sychravom jesennom počasí reagujú inak ako za sucha, tak si ich radšej vopred vyskúšajte, aby ste vedeli včas reagovať.
- Chladné počasie pocítia aj vaše ruky a hlava, a tak letné rukavičky vymeňte za celoprstové. Čiapka na hlave je tiež fajn nápad, ktorý určite oceníte.
- Ak ste blatníky v lete považovali za nepotrebné, teraz sa vám zídu, aspoň neprídete z jazdy mokrí a zašpinení až na hlave.
- V každom prípade oceníte ľahké oblečenie vo viacerých vrstvách, ktoré postupom oteplenia môžete odkladať.
- Jazdite po trasách, ktoré sú určené pre cyklistov, hlavne ak ich nepoznáte.
- Súčasná závislosť na telefonovaní neobchádza ani ľudí sediacich na bicykloch, a to sa vám môže stať osudným. Jednoduchšie je zastať a telefonát si vybaviť niekde mimo trasy a v pokoji. Neriskujete tým svoje zdravie či dokonca život.
- Zmenu smeru jazdy je dôležité dať vedieť aj ostatným účastníkom premávky a hlavné je urobiť to včas, aby každý z nich dokázal zareagovať, čím sa vyhnete možným kolíziám.
Najdôležitejšou zásadou je byť tolerantný ku všetkým, s ktorými sa počas jazdy stretnete a potom budú aj ostatní tolerantní k vám.