Do našich kanalizácií vypúšťame pravidelne neuveriteľné množstvo kuchynského odpadu, ktorý tam určite nepatrí. Na jednej strane tak takýto odpad láka nepríjemné hlodavce, ktoré sa pod našimi mestami rozmnožujú v nebývalom meradle, na druhej strane dochádza k postupnému upchávaniu všetkých kanalizačných potrubí. A najväčším problémom je v tomto smere použitý kuchynský olej, ktorý takto končí v útrobách mestských kanalizácií.
No aj v tomto smere dochádza postupne k zmene, keď už všetky reštaurácie a stravovacie zariadenia majú povinnosť tento použitý olej zbierať do zberných nádob. No obrovské množstvo vyprodukujú aj domácnosti, takže je potrebné, aby aj tieto začali použitý olej zbierať, aby nekončil v kanalizačnom potrubí. A takéto možnosti už dnes existujú a zber kuchynského oleja je dokonca veľmi jednoduchý aj pre mnohé domácnosti. Na trhu už operujú firmy, ktoré bezplatne poskytujú špeciálne nádoby na použitý kuchynský olej, takže ľudia, ktorým ide o životné prostredie a bezporuchovosť ich potrubia, to majú veľmi jednoduché.
K dispozícii tak majú domácnosti nádoby na kuchynský olej rôznych veľkostí, ktoré sú k dispozícii na bezplatný prenájom. Podľa konkrétnej spotreby domácnosti si tieto môžu prenajať zberné nádoby na olej o objeme 20, 40, 50 alebo 1000 litrov. Takže už nielen reštaurácie a stravovacie zariadenia s veľkým objemom vyprodukovaného použitého oleja, ale aj domácnosti na Slovensku začínajú s týmto dôležitým zberom, ktorý je krokom k ekologickému spracovaniu kuchynského oleja. Takýmto spôsobom sa veľmi efektívne vyrába biopalivová zložka do motorovej nafty, a to takmer v pomere 1:1. To znamená, že z 1 litra použitého kuchynského oleja sa vyrobí 0,9 litra biopaliva do motorovej nafty.
Pri zbere použitého oleja však treba dávať pozor, aby vyzbieraný olej neobsahoval zložky potravy, ktoré v ňom ostávajú pri vyprážaní rôznych druhov jedál. Je to možné dosiahnuť jednoduchým preliatím cez sitko, ktoré zachytí takéto nežiadúce zložky obsiahnuté v použitom oleji.